Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Mikolaja B.W. w Niegowie

Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Mikolaja B.W. w Niegowie

Jura Krakowsko-Czestochowska – atrakcje: Parafia Rzymskokatolicka pw. sw. Mikolaja B.W. w Niegowie

Nie wszyscy, którzy przybywają na tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej zajmują się przede wszystkim chodzeniem po dawno temu wytyczonych szlakach turystycznych. Trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że miejsce charakteryzowanej w niniejszym tekście Wyżyny opiera się na bogactwie rozmaitych elementów zabytkowych, historycznych oraz obiektów wartościowych do zwiedzenia.www.ladeco.pl/produkty/krzesla-biurowe/ Mowa tu nie tylko o aspekcie szeroko rozumianych przyrodniczych walorów, jakie niewątpliwie przypisuje się charakteryzowanej tu Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Bardzo dużo dobrego do zwiedzenia jest w zakresie przejścia się po budynkach o charakterze zabytkowym. Mowa chociażby o parafiach i placówkach sakralnych. Do takiego typu miejsc należy zaliczyć między innymi Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem świętego Mikołaja B.W. w Niegowie. Zanim skoncentrujemy się ściśle na omawianej parafii, warto byłoby nieco słów powiedzieć odnośnie samej Niegowej. Jest to charakterystyczna wieś na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, która leży w zasadzie wzdłuż Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Znajduje się ona jakieś piętnaście kilometrów od strony północnej. Na wschodnie od miejscowości Myszków, niedaleko trasy na linii Żarki-Lelów. Jest to miejscowość, jaka ma właśnie wyżej wymienioną parafię. I tak w jej skład wchodzą chociażby wyszczególnione miejscowości takich jak Brzeziny, Łutowiec, Mirów, Moczydło, Mzurów, Niegowa, Ogorzelnik, Tomiszowice, Antolka, Bobolice, Hucisko, Niegówka.

Sama osada, wieś jest bardzo stara. Powstała ona prawdopodobnie na samym początku czternastego stulecia. Wtedy była własność Imbrama. Następnie padła jako lup w okresie walk, a wtedy ju na tym terytorium był kościół z parafią tu charakteryzowaną. W 1325 roku można było mówić o siedzibie parafii w irządzkim dekanacie. Jakiś czas później, w zasadzie jakieś dwadzieścia lat później, przeniesiono ją. Musimy wiedzieć, że cała osada niegdyś, pod koniec czternastego stulecia należała do Andrzeja z Bobolic, a w końcówce kolejnego, piętnastego wieku była własnością Jakuba Trzaska o herbie Trzaska.

Jeszcze w czternastym wieku właścicielem tejże wsi był dworzanin. Mowa tu o Władysławie Opolczyku, który ogólnie zasłynął w historii całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeżeli natomiast mowa o samej parafii to obejmuje ona cztery obiekty sakralne, a mianowicie kaplice mszalne. Są to obiekty we wsi Bobolice pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Jest też we wsi Mirów pod wezwaniem świętego Stanisława BM a także w Hucisku pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

napisane przez: