Jaskinia Wierna w Niegowej

Jaskinia Wierna w Niegowej

Jura Krakowsko-Czestochowska: Jaskinia Wierna w Niegowej

Teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej stanowi jeden z najbardziej popularnych obszarów, jaki występuje w naszym malowniczym i bardzo krajobrazowym kraju. Jest to teren krasowy. Jego powstanie zapiski geologiczne datują na sto pięćdziesiąt milionów lat temu. Związek ma ona z dziejami Ziemi i to okresem zwanym Jurą.jakubisiak Jest to miejsce, które charakteryzują rozliczne wapienne szkielety. Miejsce to wyróżnia się obecnością wielu specyficznych jaskiń, w tym Jaskini Wiernej. Została ona odkryta w końcówce roku 1990. Jest to miejsce zbadane bardzo szczegółowo przez ekspertów i badaczy. Jaskinia ta znajduje się w Ostrężniku, jest to przysiółek wsi Trzebniów na terenie gminy Niegowa. Co specyficzne, otwór stanowiący wejście do tejże jaskini został umiejscowiony na grzbiecie porośniętym przez lasy.

Tędy wiedzie droga wojewódzka nr 793. Najbardziej intensywne badania zostały przeprowadzone w tym rejonie w końcówce lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Na chwilę obecną parametry techniczne Jaskini znane są w następujących danych – głębokość 30 metrów, długość ponad 1020 metrów, wysokość nad poziomem morza – 385 metrów. Ma ona dość zawiły, nieco skomplikowany układ korytarzowy. Warto wiedzieć, że na charakteryzowanym obszarze występują bardzo specyficzne sale, będące wręcz symbolem turystycznym.

W tym zakresie można mówić o Sali Rysia, Sali Wytrwałych, Sali Niskiej. Jest to miejsce jakie cechuje się wspaniałą szatą naciekową. Na niej jest wiele draperii, sporo także stalaktytów oraz mleczko wapienne. program do edycji plików To znakomite miejsce ma też oryginalne wejście, które chronione jest metalową kratą.

napisane przez: http://www.safetech.net.pl/produkty-kategoria/aparaty-oddechowe-aparat-powietrzny/